alapvető projekt-irányítási ismereteket adjon banki IT projektek megvalósításához;
a hallgatók használható gyakorlati tudást szerezzenek a projekt terjedelmének meghatározásához, a projekt működőképes megtervezéséhez, minőségi, határidő- és költségterv szerinti lebonyolításának menedzseléséhez.
A képzés végigköveti egy hagyományos projekt életciklusát, a projekt irányításának szervezeti kereteit, eszközeit, a projekt kockázatainak kezelését és a projekt bevezetéséhez szükséges változáskezelési és kommunikációs feladatokat. A képzés a projekt menedzsmentelméleti megalapozásán túl esettanulmányokon keresztül, tapasztalt gyakorló szakemberek bevonásával ad a hallgatók kezébe a mindennapi munka során alkalmazható gyakorlati ismereteket.
A képzést olyan szakembereknek ajánljuk, akik
projektirodán, informatikai vagy bankszakmai (back-office, üzleti területek, termékfejlesztés, kockázatkezelés) területen dolgozóknak
IT rendszer-bevezetési projektfeladatok megoldásában szeretnének versenyképes tudást és gyakorlatot szerezni,
ilyen területen szeretnének dolgozni a jövőben.
Ajánljuk továbbá azon hitelintézeti munkatársaknak is, akik munkájuk során IT projektekkel kerülnek kapcsolatba, és a projektek sikeressége érdekében tudásukat alapvető projektirányítási ismeretekkel kívánják megerősíteni.
Bankszakmai alapképzés: Az első nap délelőttje során a bankszakmai alapképzés modul a banki működés jellemzőivel, termékeivel, szabályozásával, a főbb folyamatokkal és a banki szervezet felépítésével ismerteti meg a hallgatókat. Akik már rendelkeznek legalább kétéves bankszakmai tapasztalattal, azoknak a modul opcionális, azonban a tananyag a vizsgakövetelmény része.
A projektmenedzsment alapjai: A nap során a banki IT projektek szervezéséhez és lebonyolításához szükséges általános ismeretek kerülnek sorra. A hallgatók megismerkedhetnek a projekt definíciójával, az IT projektek sajátosságaival, a projekt menedzsment módszerekkel, a software fejlesztések sajátosságaival a banki környezetben, az IT projektek életciklusával, a minőségi követelményekkel. A modul áttekinti a tesztelések szerepét, a projektek minőségbiztosítását, a szállítók kezelését, a projekt szereplőinek meghatározását, hatáskörüket, főbb feladataikat (projektszponzor, projektmenedzser, projektkoordinátor, tesztkoordinátor).
A hallgatókat végigvezetjük egy hagyományos felépítésű projekt életciklusán, továbbá gyakorlati példákon keresztül mutatjuk be a projekt egyes fázisainak feladatait, melyek a következőek:
A projekt tervezése: érdekelt felek azonosítása, követelmények meghatározása, a scope meghatározása, a projekt szervezeti kereteinek kialakítása, projektalapító dokumentum (PAD) készítése, projektterv elkészítése, erőforrások hozzárendelése, szakértők biztosítása, költségtervezés, kommunikációs terv elkészítése, változáskezelés megtervezése, a projekt kockázatainak felmérése és a kockázatkezelési stratégiák kidolgozása, szállítók pályáztatása, kiválasztása, szerződéskötés.
Banki IT architektúrák és IT biztonság: Áttekintésre kerülnek a jellemző banki IT architektúrák, az IT architektúra szerepe az IT stratégiában, kapcsolódása az üzleti célokhoz és a tervezés alapelvei. Továbbá az előadók példákon keresztül bemutatják a tipikus banki IT architektúrák felépítését. Részletes betekintést nyújtanak az IT biztonság témakörébe: tisztázzák a definíciókat és az összefüggéseket (pl. IT biztonság vs. információbiztonság, fenyegetés, sérülékenység, biztonsági rés, biztonsági incidens, kockázat, kontroll, maradványkockázat, stb.), a kockázatelemzés alapjait és a biztonságtervezési alapelveket. Bemutatják az üzletfolytonosság és katasztrófa utáni helyreállítás eszközeit (BCP/DRP). Áttekintik a magyarországi pénzügyi szektorra vonatkozó informatikai szabályozást, példákkal megvilágítva az MNB jogértelmezési és ellenőrzési gyakorlatát, a megfelelés buktatóit, a tipikus hibákat.
A projektmenedzsment alapjai: A projekt végrehajtása: a tervek végrehajtása és szoros monitoringja, rendszeres aktualizálása, dokumentálás, projektstátusz-riportok, tesztelés, implementálás, változáskezelés, kommunikáció.
A projekt zárása: célok elérésének értékelése, dokumentálás, zárás.
Továbbá hangsúlyt fektetünk a ma leginkább elterjedtebb és létező banki IT projektek sajátosságaira.
Bemutatásra kerülnek a korábban részletezett hagyományos projektmenedzsment lépései mellett, az agilis projektkoordináció sajátosságai. A nap végére a jelentkezők jobban megismerik a különbséget egyes projektmenedzselési típusok között és megértik miként lehetséges az erőforrások becslése hagyományos, dinamikus és agilis projektek esetén.
A Microsoft Projekt-tervező szoftver használata: Gyakorlatban ismerik meg a hallgatók, hogy mire és milyen módon használható az MS Project szoftver, megismerik a projekt- és feladattervezés lépéseit, a tervezés szükséges mélységét, a feladatok közötti és projekten kívüli függőségek kezelését, a mérföldkövek használatát, a Gantt chart beállításokat. Betekintést nyernek az erőforrás- és költségtervezésbe, megtanulják a projektnaptár beállítását, a projektsablonok alkalmazását, a riportkészítési, nyomtatási funkciók használatát.
A projekt sikeréhez szükséges kulcsfunkciók és képessége: Az eddig tanult projektmenedzsment módszereket banki esettanulmányokon keresztül, gyakorlati feladatok segítségével dolgozzák fel a hallgatók (pl. banki érdekelt felek azonosítása, PAD készítése, projektterv készítése, kockázatértékelés és kockázatkezelési stratégia kialakítása, kommunikációs terv készítése, státusz riport készítése).
Banki esettanulmányok, gyakorlati feladatok – banki környezetben: Az eddig tanult projektmenedzsment módszereket banki esettanulmányokon keresztül, gyakorlati feladatok segítségével dolgozzák fel a hallgatók (pl. banki érdekelt felek azonosítása, PAD készítése, projektterv készítése, kockázatértékelés és kockázatkezelési stratégia kialakítása, kommunikációs terv készítése, státusz riport készítése).
Projekt portfolió menedzsment: Az intézményben futó különböző projektek összehangolására, priorizálására, erőforrás tervezésére, rendszeres visszamérésére, riportálására készíti fel a hallgatókat.
Online módon elérhető képzés.
A képzésen való részvétel esetén az ISACA által elismert CPE pont szerezhető!
A képzéssel szerezhető CPE pontok száma: 3,5 pont
prohaszka.aron@bib-edu.hu
prohaszka.aron@bib-edu.hu
Semmi baj, gondolkozz rajta, de jelezd nekünk az alábbi gombon, hogy érdeklődsz és mi szólunk az indulás előtt hátha meggondoltad magad.
Semmi baj, gondolkozz rajta, de jelezd nekünk az alábbi gombon, hogy érdeklődsz és mi szólunk az indulás előtt hátha meggondoltad magad.
Semmi baj, gondolkozz rajta, de jelezd nekünk az alábbi gombon, hogy érdeklődsz és mi szólunk az indulás előtt hátha meggondoltad magad.