A gazdaságpolitikai döntések mindannyiunk életét nagyban befolyásolják. Ahhoz azonban, hogy átlássuk, milyen döntéseket miért hoznak, milyen alternatívák léteznek és hogyan hatnak egyéni jólétünkre ezek a döntések, érdemes a döntéshozók szempontjait alaposan megismerni és az egyes lépések hatásmechanizmusait makroszinten is átlátni. A jegybankok szerepe a gazdaságpolitika alakításában különösen felértékelődött az elmúlt évtizedekben, azonban a monetáris politika működése bonyolultabb, mint például a fiskális politikáé, így annak megértése kiemelten fontos. A közelmúlt válságai pedig számos kérdést vetettek fel és számos tabut döntöttek le, ezért a gazdaságpolitika „tudománya” ma talán izgalmasabb, mint valaha.
A hazai bankrendszer szerepe és kapcsolata a gazdaság valamennyi szereplőjével összefonódik határon belül és túl több mint 60 ezer milliárd Ft értékben és több millió szerződésen keresztül. A bankok pénzügyi közvetítésben betöltött szerepét és működését számos közgazdasági törvény(szerűség), de jogi szabályozás is keretezi. Ugyanakkor – ahogy a történelem bizonyítja – több esetben tapasztaltunk bankválságokat, vagy a bankokat is súlyosan érintő kríziseket, melyek megértése, a tanulságok levonása nélkülözhetetlen valamennyi szereplő számára.
A program keretében annak a ténynek is figyelmet szentelünk, hogy pénzügyi fogyasztóvédelmi elvárásoknak való megfelelés megkerülhetetlen a pénzpiaci szektor működésében, amelynek egyik pillére a szabályozás ismerete és magabiztos gyakorlati alkalmazása.
A pénzügyi jogviták rendezésének szabályai és gyakorlata is megismerhető a kurzuson. Ez fontos mindannyiunk számára, hiszen mindannyian fogyasztók vagyunk és lehet jogvitánk. De azon jogi képviselők számára is hasznos, akik akár fogyasztókat, akár a pénzügyi szolgáltatókat képviselnek adott pénzügyi fogyasztói jogvitákban.
A kurzus során megismerkedünk a gazdaságpolitika alapjaival, majd betekintést adunk a költségvetési politika főbb eszközeibe és hatásmechanizmusába. A monetáris politikát hosszabban ismertetjük, ami érinti mind a konvencionális kamatpolitikát, mind pedig a közelmúltban széles körben elterjedt nemkonvencionális eszközöket. A nagy gazdasági recessziók, válságok okozta gazdaságpolitikai kihívások és az arra adott válaszok is bemutatásra kerülnek a program során.
A kurzus bankrendszert bemutató részében megismerjük a pénzügyi rendszer funkcióit, szerepét a gazdaságban, a bankok felépítését, mérlegét és eredménykimutatását. Működésük alapvető kockázatainak megismerése mellett, azok megelőzését célzó mikro- és makro szintű szabályozást is áttekintjük, de kitérünk etikai kérdésekre is. Visszatekintünk a 2008-as válság tanulságaira, különös tekintettel a devizahitelezésre és annak örökségére, a máig tartó és ható hazai és nemzetközi bírósági tapasztalatok és az adósok kezelésére. Aktualitások között pedig értékeljük, hogy a bankrendszer hogyan vizsgázott a Covid-időszakban.
Emellett gyakorlati eseteken keresztül górcső alá kerülnek a fogyasztóvédelmi szempontú eljárások jogi keretei, azok mechanizmusa és a proaktív fogyasztóvédelem létjogosultságának szempontjai is.
Megismertetjük a Pénzügyi Békéltető Testület eljárási szabályait, pénzpiaci, tőkepiaci és biztosítási ügyeit, találkozhatunk tanulságos jogesetekkel és betekintést nyerhetünk az egyes pénzügyi eszközökkel kapcsolatos tipikus jogviták rejtelmeibe.
5 alkalmas (5 * félnapos) programsorozat, alkalmanként 09:00 – 13:25 között, pénteki napokon.
A képzés tervezett megvalósítási formája: hibrid (személyes részvétel/online becsatlakozás útján).
Az egyes modulok felépítése és a tárgyalt témák a lap alján a "Felépítés" nevű dokumentumban tekinthetőek meg.
A tanfolyam modulonkénti ütemezése a lap alján az "Ütemezés" nevű dokumentumban tekinthető meg.
A kurzus célja, hogy a hallgatók elsajátítsák
A képzési programsorozat kifejezetten jogászok és joghallgatók, közgazdász hallgatók számára került elsősorban kidolgozásra. A piacról érkező jelzések alapján a képzés egyfajta hiánypótló szerepet tölt be a konkrétan a banküzemtanban, monetáris politikában, a fogyasztóvédelmi szempontú eljárásokban, vagy éppen a pénzügyi jogvitarendezésben kevéssé járatos jogászoknak, joghallgatóknak és közgazdászoknak. A jogi területen tevékenykedő szakemberek számára is nyilvánvaló a bankrendszer működése, a pénzrendszer funkciói ismeretének relevanciája. A mindennapi jogászi működés során felmerülhetnek bizonytalanságok, kérdések a program keretében tárgyalt témák, szakterületek tekintetében, amelyek megválaszolása nem minden esetben egyértelmű, hiszen nem képezheti ez a tudásanyag feltétlenül a rutinszerű napi munkavégzés részét. Ebben kínál segítséget képzésünk.
A képzés ára: 80 000 FT + ÁFA
Jogász és/vagy gazdaságtudományi felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók számára a képzésen való részvételt kedvezményes áron biztosítjuk: 50 000 FT + ÁFA. A hallgatói jogviszonyt igazolni szükséges. Kérem, jelentkezése előtt vegye fel a kapcsolatot Pál Daniella oktatásszervezővel a pal.daniella@bib-edu.hu e-mail címen.
pal.daniella@bib-edu.hu
Letölthető dokumentumok
pal.daniella@bib-edu.hu
Semmi baj, gondolkozz rajta, de jelezd nekünk az alábbi gombon, hogy érdeklődsz és mi szólunk az indulás előtt hátha meggondoltad magad.
Semmi baj, gondolkozz rajta, de jelezd nekünk az alábbi gombon, hogy érdeklődsz és mi szólunk az indulás előtt hátha meggondoltad magad.
Semmi baj, gondolkozz rajta, de jelezd nekünk az alábbi gombon, hogy érdeklődsz és mi szólunk az indulás előtt hátha meggondoltad magad.