A HITREG adatszolgáltatás jelene és jövője
- Banki, pénzügyi tanfolyamok
MIÉRT TARTJUK FONTOSNAK
A jegybanki hitelregiszter, vagy közismertebb nevén a ’HITREG’ hazánkban és európai szinten is az első olyan jegybanki adatszolgáltatás, amely stratégiai irányt mutat az adatbekérések palettáján. A HITREG operatív tevékenységeinek fő fókusza jelenleg a folyamatos minőségjavítás, valamint a 2021. III. negyedévtől bevezetendő módszertani változások implementálása, azonban korántsem mondható, hogy a HITREG ezzel a nyugvópontjára jutott. A 2019-es bevezetéssel a HITREG-gel kapcsolatos gondolkozások és fejlesztések sora nem zárult le, a HITREG bevezetése egy új típusú adatszolgáltatási éra felé csak a kezdeti lépést jelentette. A képzés iránt érdeklődök megismerhetik a HITREG kulisszatitkait, azokat a dilemmákat, irányokat, trendeket, amelyek a rendszeres operatív egyeztető fórumok keretein túlmutatnak, a képzés során lehetőség van interaktív tapasztalatcserére, amely által növelhető a további fejlesztések sikeressége és hatékonysága.
A KURZUS TARTALMA
A kurzus a jegybanki hitelregiszter adatszolgáltatás jelenéből levonható tanulságok bemutatását, a HITREG elvárások mögötti módszertani megfontolásokat, valamint a jövőbeni tendenciák, kihívások ismertetését célozza meg. A kurzus során tárgyaljuk a HITREG egyes módszertani kérdéseit, a szabályrendszerrel kapcsolatos fejleményeket, a minőségellenőrzési folyamat elemeit, valamint a technológiával kapcsolatos megoldásokat, trendeket.
A KURZUS CÉLJAI
A kurzus elvégzésével a résztvevők képet kapnak egyrészt a HITREG stratégiai irányairól, másrészt pedig operatív szinten is segítséget nyújt a program a HITREG-gel kapcsolatos elvárások megértéséhez és magas minőségben történő megvalósításához szektorszintű hozzáadott értéket eredményezve.
KINEK AJÁNLJUK A KURZUST
A kurzust egyaránt ajánljuk az adatszolgáltatási folyamatokban részt vevő szakembereknek a hitelintézeti és a HITREG adatszolgáltatásra kijelölt pénzügyi vállalkozási körben is, valamint olyan IT szakembereknek, akik részt vesznek a HITREG és egyéb granulált adatszolgáltatásokkal kapcsolatos fejlesztésekben. A kurzus ezen felül azok számára is jelenthet hozzáadott értéket, akik közvetlenül nem vesznek részt a HITREG-gel kapcsolatos tevékenységekben, ugyanakkor üzleti területekről érdeklődnek ezen adatbázis adatszolgáltatói oldalon történő kiaknázása iránt.
A KURZUS FELÉPÍTÉSE
2021. május 6.
A kurzus első blokkjában ismertetésre kerül a 2019. decembertől bevezetett jegybanki hitelregiszter adatszolgáltatás létrejöttének, bevezetésének indokai, hazai és nemzetközi kontextusa, a granulált típusú adatok nemzetközi trendjei. Beszámolunk a HITREG működésének eddigi tapasztalatairól tanulságairól, főbb statisztikai mutatóiról.
A komplex adatstruktúra hátterében egy olyan összetett módszertan áll, amely széleskörű konszenzusos folyamat eredményeként alakult ki, evolúciós fejlődés eredményeként, a stakeholderekkel folyamatosan egyeztetve csiszolódott jelenlegi formájára. Bemutatjuk a HITREG bevezetése után felmerült főbb módszertani dilemmákat, kérdéseket és az ezekre adott válaszokat, valamint a 2021. Q3-as HITREG módosítás módszertani alapjait.
A kurzus folyamán ismertetésre kerülnek az adatgyűjtés minőségmenedzsment folyamatának főbb elemei, különös fókusszal a magasabb szintű szakértői, outlier típusú ellenőrzésekre. A granulált adatgyűjtések felhasználásának kulcsa a magas szintű adatminőség elérése. Ismertetjük azokat a forró témákat, amelyhez az MNB a HITREG adatok legmagasabb szintű adatminőségét várja el a megfelelő szintű elemzői és felügyeleti munka elvégzéséhez.
A HITREG adatszolgáltatás iskolapéldája a granulált adatgyűjtéseknek, nemcsak módszertani és ellenőrzési, hanem technológia szempontból is. Ismertetjük a technikai megvalósítás miértjeit és mikéntjeit, valamint a megvalósítás során szerzett tapasztalatokat, tanulságokat.
2021. május 7.
Az első nap témaköre HITREG múltja és jelene lesz, a második nap azonban kitekintünk a HITREG és a granulált adatszolgáltatások jövőjére. A granulált adatgyűjtésben rejlő elemzési potenciál új HITREG igényeket generál, így az adatgyűjtés a 2020-as bevezetést követően 2021. Q3-tól több irányban is kibővítésre kerül. Egyrészt változik az adatszolgáltatók köre, a hitelintézetek mellett a pénzügyi vállalkozások is jelentők lesznek. A változó adatszolgáltatói kör, és a pénzügyi vállalkozások módszertani sajátosságai változást indukáltak az adatbefogadási és minőségellenőrzési folyamatban. A hitelintézetek számára pedig új tábla, mezők, és ügyfélszektorok bevezetése jelent kihívást.
A HITREG adatgyűjtés az első, ugyanakkor jelentős lépést jelentette a többcélú, granulált adatgyűjtések irányába hazánkban. Bemutatjuk, hogy milyen granulált, adatgyűjtések formájában realizálódó gondolkozási irányok vannak jelen a többcélú adatgyűjtések irányában, valamint kitekintést adunk a technikai trendekről is.
A KURZUS IDŐTARTAMA
2 napos online képzés.
Előadók
Megnyitott képzések és vizsgák
-
2021. május 6-7.
Jelentkezési határidő
2021. április 29. 12:00
Helyszínek és időpontok
- 2021. május 6. 09:00-17:00, Online Google naptár
- 2021. május 7. 09:00-17:00, Online Google naptár
A kurzus ára
135.000 Ft + 27% ÁFA
Előadók
Németh Tamás, Kőrös Orsolya, Simonné Sulyok Brigitta, Kadnár Georgina, Kiss Anna, Bóka Dávid, Ipacs László
További információkért keresse oktatásszervezőnket

Hajdú Mónika
telefon: +36 20 391 7668
e-mail: hajdu.monika@bib-edu.hu